Абсолютним лідером списку народних депутатів, компанії яких виграють державні тендери, став волинський депутат-мажоритарник Степан Івахів.
Мережа заправок “ВОГ” та споріднені структури виграли продовж 2017 року понад 1,5 мільярда гривень з 2,5 мільярда, що освоїли компанії народних депутатів. Про це повідомляє 24 канал із посиланням на ГО “Антикорупційний штаб”.
У десятці “королів” тендерів ще троє депутатів отримували гроші за енергетику, а саме Юлія Льовочкіна, Максим Єфімов і частково Богдан Дубневич.
Сумарно тільки через монопольне становище у різних галузях енергетики депутати отримали продовж 2017 року понад 2 мільярди гривень. Група компаній ВОГ, яка отримала від держави минулого року понад 1,5 мільярда гривень, фактично належить депутату-мажоритарнику з Волині та лідеру депутатської групи “Воля народу” Степану Івахіву.
Утім, за кількістю корупційних скандалів уряд і компанії самого депутата можуть ще позмагатися, то оштрафують за зрив постачання пального для армії, то програють суд через переплати компанії від щедрої “Укрзалізниці”, то Антимонопольний комітет звинувачує їх у змові у піднятті цін на пальне. І на тлі комерційних перемог, схоже, що депутатська робота самого пана Івахіва цікавить найменше, зазначає видання.
“Компанії, які напряму пов’язані з депутатами та їх родичами – виграли тендерів на загальну суму в 2,6 мільярда гривень. Якщо до цього обсягу додати компанії, в яких депутати, або їхні родичі отримують досить суттєві доходи або гонорари, то ця сума зростає до понад 3 мільярдів гривень”, – розповіла голова правління ГО “Антикорупційний штаб” Галина Янченко.
Попри пряму заборону політикам особисто займатися бізнесом та чіткі критерії, кому потрібно передати справи, щоб не мати конфлікту інтересів, багато народних депутатів перейматися цим не стали.
Ті депутати, які трошечки хитріші і розумніші, просто переписують свій бізнес на дружин. Українська традиція: став депутатом – перепиши половину фірм на дружину, чоловіка або ще когось,
– зазначила Янченко.
“Ми проаналізували, кому ж передали свої підприємства наші народні депутати. Виявилось, що частина з них передають свої фірми людям зі своєї декларації: дружинам, батькам або фірмам, які належать дружинам чи батькам. Це взагалі є прямим порушенням законодавства”, – заявила парламентський аналітик руху “Чесно” Оксана Ставнійчук.