Науковці юридичного факультету Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки прокоментували свою позицію, оприлюднену в експертному висновку щодо закону України про декомунізацію.
Вони зокрема зауважують, що у висновку містяться лише зауваження щодо формулювання та змісту окремих положень зазначеного закону, а питання про підтримання чи засудження декомунізації у висновку не піднімалось. Про це йдеться у заяві науковців юридичного факультету на сайті вишу.
Публікуємо її повністю.
“22 листопада Конституційний Суд України розпочав розгляд справи щодо конституційності ЗУ «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
У зв’язку з цим Конституційний суд звернувся за експертною думкою до Президента України, голови Верховної Ради, Інституту національної пам’яті, Інституту держави і права, однієї громадської організації та восьми національних університетів. Таке обговорення викликало суспільний резонанс серед засобів масової інформації Волинської області, оскільки науковці СНУ імені Лесі Українки висловили власну позицію, яка була оголошена суддею-доповідачем Колісником В. П. Однак, питання про підтримання чи засудження декомунізації у експертному висновку не піднімалось.
Тому хочемо внести ясність щодо позиції в справі відповідності Конституції України ЗУ «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки». У висновку містяться лише зауваження щодо формулювання та змісту окремих положень зазначеного закону.
Наголошується, що Закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» містить беззаперечні положення, які відповідають сучасному прагненню українського суспільства до розбудови демократичної правової держави та розірвання зв’язків із комуністичним минулим.
Підтверджується наукова позиція, що Закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» спрямований на недопущення будь-яких намірів відновлення тоталітарних режимів чи поширення їх ідеологій в сучасному суспільстві на аналізі аналогічного досвіду європейських країн, таких як Молдова, Німеччина, Литва, Польща, Угорщина, Словаччина, Італія, Чехія.
Позиція науковців юридичного факультету полягає у ствердженні необхідності доопрацювання окремих положень вітчизняного закону. Але така позиція не заперечує потребу засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки й не закликає до скасування декомунізації”.
Нагадаємо, позиція науковців СНУ викликала обурення депутатів Волиньради, які закликали СБУ розібратися, як таке могло статися.
Згодом ректор вишу Ігор Коцан зазначив, що науково-експертна позиція окремих викладачів кафедри теорії та історії держави і права юридичного факультету щодо закону про декомунізацію – лише їх власна й аж ніяк не відповідає позиції університету та ректора.